ą ? szybko postępująca próchnica, obejmująca w krótkim czasie wiele zębów. W wielu przypadkach dotyczy powierzchni zębów wolnych od próchnicy. Można ją stwierdzić u osób ze zmniejszonym wydzielaniem śliny, bądź u młodych ludzi spożywających często kariogenne produkty.
2. Próchnicę wczesną ? pojawia się na zębach mlecznych w niedługim czasie od momentu ich wyrznięcia. Najczęściej dotyczy zębów siecznych szczęki, a następnie rozwija się dalej i atakuje kolejne grupy zębów. Powstaje na powierzchniach wargowych w okolicy szyjki zęba, czyli tuż przy dziąśle. Charakteryzuje się bardzo szybkim przebiegiem, w wyniku którego dochodzi do zniszczenia dużej powierzchni zębów w krótkim czasie.
3. Próchnicę butelkową ? jest jedną z odmian próchnicy wczesnej. Przyczyną jest przedłużone karmienie butelką dziecka, szczególnie jeśli są to pokarmy sztucznie dosładzane. Mają one zazwyczaj papkowatą konsystencję, co powoduje przyklejanie się resztek do słabo zmineralizowanych zębów w miejscu przylegania smoczka. W bardzo szybkim czasie powstają tam ubytki próchnicowe.
4. Próchnicę ostrą ? występuje gdy atak bakteryjny jest dominujący nad procesami obronnymi zęba. Najczęściej dotyka osoby młode, gdyż kanaliki zębinowe są u nich znacznie szersze niż u dorosłych, co sprzyja szybkiemu rozwojowi próchnicy. Przybiera ona wtedy kolor jasny i miękką, mazistą konsystencję.
5. Próchnicę przewlekłą ? występuje najczęściej u osób dorosłych i starszych. Jej postępowanie jest wolniejsze niż próchnicy ostrej, co związane jest z fizjologicznymi mechanizmami obronnymi, jak odkładanie się zębiny wtórnej obronnej. Kanaliki zębinowe z wiekiem stają się coraz węższe, co również zapobiega szybkiemu rozwojowi próchnicy. Przybiera ona ciemny kolor i dosyć twardą konsystencję.
6. Próchnicę wtórna ? powstaje wokół wcześniej założonego wypełnienia. Przyczyną mogą być błędy podczas opracowywania ubytku, jakość materiału do wypełnienia, brak szczelności brzeżnej wypełniania, bądź odłamanie jego brzegu.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Pr%C3%B3chnica_z%C4%99b%C3%B3w
Kły są zwykle ciemniejsze niż sąsiednie
W stomatologii wyróżnia się następujące powierzchnie zęba:
Biorąc pod uwagę barwę korony można wyróżnić zęby:
Okolica powierzchni siecznej jest jaśniejsza niż okolica szyjki (szczególnie na siekaczach i kłach). Zęby łuku dolnego są jaśniejsze niż odpowiednie zęby łuku górnego. Kły są zwykle ciemniejsze niż sąsiednie zęby. Z wiekiem powierzchnia zębów ciemnieje. Przyjmowanie nadmiernych ilości fluoru wywołuje plamy w szkliwie. A przyjmowanie tetracyklin przez dzieci powoduje ciemne zabarwienie szkliwa oraz jego niedorozwój i zniekształcenie koron.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zęby_człowieka
Magazyny stomatologiczne
Na rynku dostępnych jest wiele periodyków poświęconych zagadnieniom stomatologicznym. Jedne z nich przeznaczone są dla specjalistów, a inne dla wszystkich osób zainteresowanych stomatologią. W różnego rodzaju magazynach stomatologicznych poruszane są różne tematy z zakresu leczenia zębów oraz ich wybielania. Kupować można również gazety stomatologiczne oraz takie tygodniówki, w których niektóre działy poświęcone są dentystyce. Najczęściej są w nich poruszane najbardziej pospolite tematy, jednak ich kupowanie i tak jest bardzo opłacalne dla wszystkich czytelników. Najbardziej specjalistyczne opisy znajdują się w periodykach naukowych i czasopismach stomatologicznych. Dostępność do nich jest bardzo ułatwiona ze względu na to, że są one wydawane również w Internecie.
Usługi z zakresu stomatologii zachowawczej wykonywane są w specjalistycznych gabinetach dentystycznych. Należą do nich różnego rodzaju zabiegi wykonane na zębach mające na celu ich leczenie zwykłe i kanałowe oraz prosty przegląd stomatologiczny. Wszystko to sprawia, że są one wykonywane w standardowo wyposażonych gabinetach stwarzających dostęp do podstawowego zaplecza dentystycznego. Przy jego wykorzystaniu można przecież przeprowadzać różnego rodzaju zabiegi na zębach i sprawiać, że udaje się uratować nawet najbardziej zepsute zęby. Ich zatrzymanie pozwoli pacjentowi na uniknięcie dolegliwości powiązanych z wyrywaniem zębów i wstawianiem sztucznych zębów. Wprawdzie są one obecnie znacznie ograniczane, jednak nadal występują.